Проект “Еко-ера громад”: У селі Лоєва облаштовано туристичний маршрут (фото)

 

1 липня 2023 року у селі Лоєва Надвірнянської громади, що на Івано-Франківщині, волонтери громадської організації “Гірський рятувальний центр” облаштували відпочинкове місце неподалік джерела із солоною водою і дослідили новий маршрут до вершини гори Страгора.

Невдовзі цей шлях планують промаркувати та встановити на ньому інформаційні стенди. До екоакції долучилися місцеві жителі, а також охочі, які попередньо зареєструвалися на захід, повідомляє з місця кореспондент Суспільного.

Двадцятеро волонтерів розділилися на кілька груп, кожна з яких отримала своє завдання. Хтось узявся прибирати джерело від сміття і прокошувати траву, інші — готували місце для встановлення лавочки, змайстрованої з перероблених пластикових кришечок.

Голова громадської організації “Надвірнянський туристично-інформаційний центр” та співорганізатор акції Володимир Гринішак розповідає: місце облаштовують для того, щоб перетворити його на невеличку туристичну атракцію.

“Найперше ми хочемо облагородити дуже цікаве місце в Лоєвій. Це є соляне джерело, яке ще купу століть до цього використовувалося, як одне із джерел солі. Це місце буде одним із пунктів туристичного маршруту, який з’єднуватиме Лоєву із горою Страгора”, — каже Володимир Гринішак.

Крім того, за його словами, на шляху до вершини гори збереглося місце паломництва слов’ян у дохристиянський період — кам’яна баба.

“Свого часу навіть арабський історик писав, що у слов’ян були три святині загалом у світі, і одна із них якраз розташована під Стригорою”, — розповідає Володимир Гринішак.

Облаштування туристичної локації відбувається у межах проєкту “Еко-ера громад”, що увійшов до сімки переможців конкурсу від громадської організації “Сучасний формат”.

Координаторка проєкту Наталія Гасюк розповідає, що Лоєва — одне з трьох сіл на Івано-Франківщині, у якому втілюють ініціативу. Два інші — це Нижнів Тлумацької громади, звідки починається Дністровський каньйон, та Черемошна Білоберізької громади. Крім того, в Нижневі, каже Наталія Гасюк, діє кімната порятунку пластику, а в Черемошній — екологічний гурток.

“Основною метою проєкту “Еко-ера громад” є акцентування уваги людей на необхідності зберігати природу, особливо зараз, коли — екоцид, який вчиняється в Україні, коли руйнуються національні природні парки. І ми за допомогою таких маленьких заходів привертаємо увагу до біорізноманіття і до особливості та можливості перероблення вторинних відходів”, — розповідає Наталія Гасюк.

Джерело із солоною водою у селі Лоєва

Волонтерка Вікторія Крисак допомагала чистити солоне джерело від сміття. Жінка каже, що такі акції — вкрай потрібні.

“Що більше ми будемо допомагати природі, то більше вона нам віддаватиме хорошого настрою, і позитиву. Природа — це наше життя і майбутнє”, — каже Вікторія Крисак.

Створювати нову відпочинкову зону в Лоєвій допомагали жителі ближніх населених пунктів, а також місцеві.

Зі слів старости села Ярослава Зварича, місце, де розташоване джерело, — це урочище Борисівка. Колись тут можна було зачерпнути солоної води з трьох криниць. Нині місцеві виварюють сіль із джерельної води.

76-річний Дмитро — з Надвірної. Чоловік працює художником у будинку культури.

“Люди собі вичерпують воду. Хто хоче, той приходить і має солену. Ви пробували воду — яка солена. Справжня сіль!” — каже Дмитро.

Жителька села Лоєва Галина мешкає у першій хаті біля джерела. Жінка зізнається: дуже рада, що волонтери влаштували екоакцію в її селі.

“Сіль — добра і дуже біленька, лише треба її почистити, зробити з нею порядок. А там уже як буде”, — каже Галина.

Після облагородження джерела на узвишші біля нього встановили лавочку. Її створили з переробленого пластику у майстерні в Івано-Франківську.

“Один день потрібно на те, щоб пересортувати кришечки і їх подрібнити, ще один день на те, щоб їх перетопити в готовий лист, і потім ще один-два дні на те, щоб зробити кінцевий продукт”, — розповідає Наталія Гасюк.

Новий маршрут до вершини гори Страгора

Далі група вирушила на вершину Страгори, щоб розвідати новий маршрут.

“Води, які стікають зі Страгори, течуть у два басейни. Ми якраз зараз — на вододілі. Води вліво стікають у Бистрицю і далі — у Дністер, води справа стікають у Прут і далі — в Дунай”, — каже Володимир Гринішак.

Приблизно за пів години звивистих лісових доріг волонтери дійшли до капища — кам’яної баби.

Зі слів Володимира Гринішака, у дохристиянські часи це місце вважалося для слов’ян дуже важливим. Силуетно баба схожа на вагітну жінку, яка тоді вважалася святою.

Є оцей камінь, який спеціально тут витесаний. На нього можна лягти. Зверху є невеличкий жолоб для того, щоб кров стікала. Це — камінь для жертвоприношення”, — розповідає Володимир Гринішак.

“Враження — винятково позитивні. Такий незайманий ліс, де люди насправді мало ходять. Було б чудово, якби вдалося цей маршрут зробити більш людним, щоби більше людей відвідували ці місця”, — каже учасник акції Тарас Заяць.

Волонтери обчистили кам’яну святиню від зеленого моху і рушили до вершини гори. Оглядовий майданчик на Страгорі встановили місцеві ековолонтери у 2021 році.

Його та вершину полонини, розташованої за кілька кілометрів, планують з’єднати канатною дорогою.

“Окрім того, що гарна вершина, оглядовий майданчик, територія є заповідною. Тут ростуть дуже багато цікавих дерев, рослин. І це, очевидно, теж гарне місце для відпочинку”, — каже Володимир Гринішак.

 Захід здійснювався в рамках  ініціативи Еко-ера громад,  яка реалізується в рамках проєкту “Голоси громад – зміцнення спроможності громадських організацій в умовах війни”, що виконується НУО “Сучасний Формат” за підтримки  National Endowment for Democracy.