У Франківську відбулася конференція з нагоди запуску проєкту ЄС «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» (фоторепортаж)

Професійні та громадські гірські рятувальники, представники державних служб з надзвичайних ситуацій Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей, волонтери та члени громадських організацій, спортивних та туристичних клубів України; інструктори з водного та лижного туризму об’єдналися під час інавгураційної конференції проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» на одному майданчику задля співпраці в опрацюванні механізму залучення волонтерів для пошуку та порятунку людей в Карпатах, опираючись на досвід польських колег з Гірського добровільного загону рятування – Група Криніцка (GOPR).  

Захід відбувся 27 лютого 2020 року в Івано-Франківську.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся начальник Управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської ОДА Володимир Стебницький, котрий акцентував увагу на важливості даного проєкту, враховуючи туристичну привабливість Прикарпаття та зростання кількості активних туристів в регіоні. Про необхідність співпраці та актуальність теми безпеки в Карпатах, під час свого виступу, зазначив і перший заступник начальника Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області  Ігор Оксентюк.

Під час конференції менеджер проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» Любов Горбацьо ознайомила присутніх із основними завданнями, цілями та заходами проєкту та запросила усіх небайдужих до активної участі.

Любов Горбацьо

«Одним із заходів проєкту є створення та облаштування регіональних громадських навчальних центрів для гірських рятувальників. Діяльність таких центрів допоможе навчати волонтерів та підвищувати кваліфікацію вже існуючих гірських рятувальників. Окрім того, в рамках проєкту заплановано проведення восьми спільних навчань гірських рятувальників», – розповіла пані Любов.

«Якщо ми подивимося на ситуацію в Україні, то побачимо, що в останні роки відбувається зростання кількості людей, що йдуть в гори. Щороку Карпати відвідують близько 4 млн. туристів, щороку в Карпатах губляться люди, щороку маємо 2-3 летальних випадки. Проблема полягає в тому, що нашим рятувальникам із теперішнім матеріальним забезпеченням та нормативною базою важко оперативно і якісно реагувати на всі форс-мажорні ситуації. Щоб не зростала кількість нещасних випадків, потрібно розвивати рятувальну службу, виводити її роботу на вищий рівень. Вихід є – створити Карпатську добровільну рятувальну службу. Аналогом є польський «GOPR», де під керівництвом працівників державної служби працюють волонтери. Ця ідея має вже чималу бороду, але, справді, юридичні нюанси не дають їй стати реальністю» – зазначив Олег Ковтун, Голова правління ГО «Гірський рятувальний центр».

Олег Ковтун

Сьогодні державні гірські пошуково-рятувальні служби в Україні належать до Державного департаменту з надзвичайних ситуацій (ДДНС). ДСНС може залучати органи місцевого самоврядування та громадські організації до подолання наслідків надзвичайних ситуацій, але нормативно-правова база щодо участі громадських організацій, волонтерів у надзвичайних ситуаціях і пошукових роботах в Україні недосконала. Особливості гірських пошуково-рятувальних робіт вимагають нових підходів та можливостей. Впровадження досвіду ЄС, зокрема Польщі, реформування рятувальної служби в горах в Україні, створення нових структур, що забезпечують безпеку, можливе завдяки підтримці Європейського Союзу, оскільки проєктом «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа»  передбачено підвищення кваліфікації та технічних можливостей громадських гірських рятувальних команд за допомогою спільних навчальних програм та семінарів з обміну досвідом, створення мобільного додатку та інноваційних ІКТ.

«Життя – це найцінніше, що є у суспільстві. Тільки це повинно не просто декларуватися, а підтримуватися справою, – зазначив Михайло Косило директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, який є партнером проєкту.

Михайло Косило

Участь у конференції взяли польські колеги з Гірського Добровільного Загону Рятування (GOPR).

Система гірських рятувальників у Польщі опирається на волонтерів. До неї залучено близько 1300 працівників і лише 100 з них працюють на платній основі. Саме цей підхід, в рамках проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа»,  ми плануємо передати колегам з України, – розповів Томаш Влох, координатор проєкту від Гірського Добровільного Загону Рятування – Група Криніцка (GOPR).

Томаш Влох

Довідкова інформація:

Проект стосується питань особистої безпеки місцевого населення (до 4 млн.) та туристів Карпатського регіону. Щорічно в регіон з туристичною метою прибуває понад 4 мільйони людей. Піші походи, мандрівки на велосипедах, рафтинг на байдарках стають все більш популярними. Недотримання правил безпеки в горах, зміна погодних умов, недостатнє покриття телефонних мереж призводять до надзвичайних ситуацій, пов’язаних із пошуком та рятуванням людей. Мережа підготовлених громадських пошуково-рятувальних груп у Карпатах, оснащена необхідним обладнанням слугуватиме для подолання загальних проблем та швидкого реагування на надзвичайні ситуації; підвищення безпеки на всій території Карпатського регіону.

Ініціаторами проекту є ГО „Асоціація гірських провідників «Ровінь»”  (Львівська область) в партнерстві з ГО «Гірський рятувальний центр», Івано-Франківський обласний державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (Івано-Франківська область) та Гірський Добровільний Загін Рятування Група Криніцка (Польща).