“EcoREactive: екологічні студії в Горганах”: вздовж маршруту до бункера УПА встановлено лавки з переробленого пластику

На вихідних команда волонтерів, в ході проекту EcoREactive: екологічні студії в Горганах, що реалізовується у рамках проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» за фінансування уряду Німеччини через Кредитну установу для Відбудови KfW, здійснила еколого-туристичну експедицію з облаштуванням турмаршруту на гору Березовачка до бункера полковника УПА Грома – Миколи Твердохліба.

Вздовж усього маршруту було встановлено 6 лавок з переробленого пластику – кришечок, які збирають у Франківську.

 

Команду, яка поєднала облаштування турмаршруту з екологічною акцією, сформували ГО “Гірський рятувальний центр” спільно із Надвірнянським туристично-інформаційним центром, природним заповідником “Горгани”, Івано-Франківською міською аварійно-рятувальною службою та ініціативою EcoREactive, пише КУРС.

Вздовж маршруту до бункера УПА волонтери встановили лавки з переробленого пластику 2

Туристичний маршрут середньої складності, протяжністю 4,5 км, перепад висот до 700 м, розпочинається у селі Зелена на Надвірнянщині, його частина проходить межею природного заповідника “Горгани”.

Вздовж маршруту до бункера УПА волонтери встановили лавки з переробленого пластику 3
Початок маршруту

“Незважаючи на прогнози погоди, яка обіцяла бути несприятливою, понад 20 відчайдухів та відчайдушок прибирали сміття біля Бистриці-Надвірнянської, чистили стежку, вперто тягнули на гору Березовачка цемент, пісок, інструменти. На початку маршруту встановили інформаційний стенд, а на стежці до бункера Грома облаштували місця відпочинку з лавками, ламелі яких виготовлені з переробленого в майстерні EcoREactive пластику”, – розповіли на сторінці “Гірського рятувального центру”.

“Цемент тягнули на ременях від штанів”, – додає та ілюструє кампанію Наталія Гасюк, активістка екологічної ініціативи EcoREactive.

Вздовж маршруту до бункера УПА волонтери встановили лавки з переробленого пластику 4

Вздовж маршруту встановили шість лавок. В такий спосіб, зазначила Наталія Гасюк, хотіли продемонструвати, як працює екоініціатива і як можна використовувати пластик, що його переробляє майстерня.

Вздовж маршруту до бункера УПА волонтери встановили лавки з переробленого пластику 5

На початку і в кінці, біля бункеру, лавки мають червоно-чорну колористику – так і було задумано.

Вздовж маршруту до бункера УПА волонтери встановили лавки з переробленого пластику 6

 

Раніше з переробленого пластику у Франківську зробили деталі на одному з дитячих майданчиків – сидіння на гойдалках, до прикладу, служать другий рік, без пошкоджень.

Вздовж маршруту до бункера УПА волонтери встановили лавки з переробленого пластику 7

Довідково

Микола Дмитрович Твердохліб – псевда: Грім, Музика, Петро; народився у 1911 році в с. Петрилів, Тлумацький район, Івано-Франківська область. Загинув 17 травня 1954 року. Твердохліб був полковником УПА, референтом СБ Карпатського краю (1944-1949), командиром ВО-4 «Говерла» (1945-1954). Лицар Золотого Хреста Заслуги 1 класу.

У 1953 році, після переходу Грома та його штабу до Надвірнянщини, на схилі гори Березовачка збудували криївку. 17 травня 1954 чекістам вдалось дізнатись місце розташування та оточити її. Полковник відстрілювався від ворога майже день, а потім застрелився разом із дружиною. Бункер закидали гранатами, а підпільницю Ружу (Анну Попович) схопили. Так завершилася доля одного з найвідоміших провідників УПА, вірного сина України Миколи Твердохліба, полковника Грома. А історія Анни Попович та події, які відбувались у 1954 році, лягли в сценарій фільму «Жива» Тараса Химича.