У Верховині пройшли навчання рятувальників на гірській ріці (фоторепортаж)

14-18 липня 2021 р. відбулися спільні навчання гірських рятувальників на гірських річках та водах зі швидкою течією. Місце проведення – Верховина, ріка Черемош.

Професійні та громадські гірські рятувальники, представники державних служб з надзвичайних ситуацій Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей, волонтери та члени громадських організацій, спортивних та туристичних клубів України; інструктори з туризму, гірські провідники спільно брали участь у навчально-тренувальних рятувальних роботах на гірських річках та водах зі швидкою течією.

В навчальній програмі: пересування у водному середовищі; прийоми, що застосовуються при рятуванні на воді; порятунок та самопорятунок на гірських річках; імпровізовані техніки та спеціалізоване обладнання і спорядження; техніка маневрування;  рятувальні роботи на штучних та природних водотоках; мотузкові прийоми, що використовуються для порятунку на гірських річках.

Навчання відбувалися за участі тренерів-експертів з Гірської добровільної пошуково-рятувальної служби – Група Криніцка (Польща) (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Grupa Krynicka) за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також з Гірської служби Чеської Республіки (Єзерські гори) (Horská služba ČR o.p.s. (Jizerske hory), Гірської рятувальної служби Пенінського національного парку (Словаччина) (Horská služba Pieninského národného parku) за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду International Visegrad Fund.

Волонтерська діяльність в Україні здійснюється у всіх сферах існування сучасного суспільства.

Для України, як і для всього світу, волонтерство є актуальним і важливим з різних причин. Як свідчить багаторічний досвід, залучення волонтерів – це ефективний спосіб вирішувати складні проблеми окремої людини, суспільства й довкілля. Тому, саме завдяки волонтерству, безвихідні, на перший погляд, ситуації знаходять своє вирішення. Волонтерство – це спосіб, за допомогою якого кожний представник суспільства може брати участь у покращенні якості життя. Це механізм, за допомогою якого люди можуть прямо адресувати свої проблеми тим, хто здатний їх вирішити.

Cеред багатьох напрямів волонтерства є надання волонтерської допомоги для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Згадаймо паводки на заході Україні у 2020 році, коли внаслідок стихії було підтоплено сотні населених пунктів, зруйновано сотні кілометрів автодоріг та десятки мостів. Стихія торкнулася кожного: місцевих жителів, туристів, влади, державних структур, усіх, хто постраждав чи був задіяний до подолання наслідків чи надання допомоги.

Волонтери із працівниками ДСНС допомагали евакуйовувати людей, худобу, птицю. Сповіщали місцеве населення у віддалених селах про затоплення, перевіряли, чи є зв’язок та евакуйовували  людей.

Наявність власної спецтехніки, плавзасобів, проведення навчань для волонтерів-рятувальників є важливими елементами для надання своєчасної та ефективної допомоги.

Передовий європейський досвід свідчить, що об’єднання зусиль держави та громадськості  в умовах надзвичайних ситуацій підвищує продуктивність та координованість дій рятувальних служб і відомств на місцях, забезпечує своєчасне реагування на виникнення нових проблем, мінімізує руйнування та людські жертви.

Проєкт «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» створює платформу співпраці гірських рятувальників Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей і впровадження нових методів пошуку та порятунку людей в Карпатах. 

Саме для вирішення пріоритетних завдань, пов’язаних із безпекою та порятунком людей в гірській місцевості працює команда проєкту «СВІФТ: Карпатська пошуково-рятувальна мережа», що фінансується Європейським Союзом.

В рамках проєкту створюється платформа співпраці  між громадськими організаціями та місцевими органами влади, професійними гірськими рятувальниками та добровільними (волонтерами) для надання швидкої та якісної допомоги в Карпатському регіоні.